Formalności przed chrztem dzieci
Formalności kancelaryjne:
- Ustalenie daty chrztu – przynajmniej dwa tygodnie przed chrztem.
Chrzty odbywają się z zasady w I, III i V niedziele miesiąca na Mszy św. o godz. 13:00 (w wakacje o 12:00). Praktycznie nie ma ograniczeń odnośnie liczby dzieci, które mogłyby przyjąć chrzest na jednej Mszy św.
UWAGA: Do odwołania chrzty odbywają się pojedynczo po ustalonej Mszy św. niedzielnej niezależnie od tygodnia w miesiącu.
- Spisanie dokumentów – ok. 2 tygodnie przed chrztem.
Wymagane są następujące dokumenty:
♦ akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu)
♦ zgody dla chrzestnych z ich parafii zamieszkania.
♦ dodatkowo, jeśli rodzice dziecka mieszkają poza naszą parafią, konieczna jest zgoda na chrzest z ich parafii zamieszkania.
Ponadto potrzebne są informacje o rodzicach i chrzestnych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek). W czasie wizyty wręczane są kartki do spowiedzi dla rodziców i chrzestnych.
- Podpisanie aktu chrztu – w dzień chrztu.
Rodzice i chrzestni stawiają się w kancelarii w dniu chrztu, ok. 20 min. przed Mszą św., by złożyć podpis w księgach parafialnych.
Ponadto wymagany jest:
- Udział rodziców i chrzestnych w katechezie – piątek przed chrztem.
Katecheza odbywa się po Mszy św. o godz. 19:00 w kapicy Miłosierdzia. jest obowiązkowa dla rodziców i chrzestnych (jeśli możliwe, prosimy przyjść bez dzieci).
UWAGA: Do odwołania zamiast katechezy rodzice otrzymują broszurę na temat chrztu, do zapoznania się we własnym zakresie.
- Spowiedź rodziców i chrzestnych.
Podpisane przez spowiednika kartki ze spowiedzi rodzice i chrzestni przekazują w dzień chrztu podczas podpisywania dokumentów.
- Zakup białej szaty i świecy używanych podczas liturgii chrztu.
Zwracamy także uwagę na wybór odpowiednich chrzestnych, którzy modlitwą i świadectwem życia będą wspierać swojego chrześniaka oraz o stosowny strój na liturgię, który nie będzie „rozpraszał” wspólnoty wiernych
Chrzest dzieci ze związków niesakramentalnych z przeszkodami
Chrzest dzieci ze związków niesakramentalnych z przeszkodami, a więc takimi, w których jedno lub oboje rodziców związanych jest węzłem małżeńskim z inną osobą odbywa się na zasadach określonych dla związków sakramentalnych. Rodzice i chrzestni zobowiązani są jednak do złożenia dodatkowego oświadczenia, w którym zobowiązują się do wychowania dziecka w wierze katolickiej.
Jeżeli istnieją uzasadnione argumenty dla stwierdzenia nieważności istniejącego węzła małżeńskiego z inną osobą, stanowiącego przeszkodę dla prowadzenia przez rodziców dziecka życia sakramentalnego, zachęcamy, by sprawę skierować do sądu kościelnego w celu zbadania ważności zawartego małżeństwa.