Zapraszamy do korzystania z zasobów Biblioteki parafialnej

Biblioteka znajduje się na pierwszym piętrze budynku parafialnego - dojście schodami przy zakrystii.

Biblioteka jest czynna w II i III soboty miesiąca.

„Poszukiwanie Boga nie jest drogą na pustyni. Bóg sam wysłał pewne sygnały za pośrednictwem słowa. Stąd centralna rola bibliotek w klasztorach (przyp. w parafii) i stąd waga słowa jako racjonalnego instrumentu komunikowania się z innymi i z Bogiem"

Joseph Ratzinger, „Ratzinger na celowniku", s 142

 

Spis treści

O Bibliotece

Biblioteka posiada szeroki zakres tematyczny zbiorów: od pozycji teologiczno-filozoficznych, przez tzw. literaturę religijną (powieści, opowiadania), aż po wyd. popularne z zakresu psychologii i pedagogiki (poradniki). Jednym słowem jest to ciekawa oferta dla całej rodziny.

Osoby zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy i pogłębianiem religijności, znajdą:

♦ komentarze biblijne – pozwalające lepiej zrozumieć Pismo Święte,

♦ książki pomocne w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i wychowawczych – opracowania z zakresu teologii małżeństwa i rodziny oraz poradniki psychologiczne,

♦ opracowania pomagające pełniej uczestniczyć w liturgii Mszy św. i w sakramentach świętych,

♦ dokumenty Kościoła i dokumenty papieskie (encykliki, adhortacje, listy apostolskie),

♦ literaturę religijną dla dzieci i książeczki dla dzieci,

♦ biografie świętych, często w formie literackiej (opowieści, opowiadania),

♦ książki o innych wyznaniach i religiach oraz o ruchach religijnych i sektach,

♦ książki z literatury zagranicznej i polskiej,

♦ książki o tematyce historycznej

♦ książki filozoficzne.


Aktualności

Opublikowano: 4 listopada 2018
Zapraszamy do biblioteki naszej parafii. W miesiącu listopadzie szczególnie polecamy książki o świętych i błogosławionych.

Opublikowano: 22 marca 2018

W lipcu i sierpniu biblioteka jest zamknięta

Opublikowano: 23 stycznia 2018

„A ty się odważ świętym stanąć Pana
A ty się odważ stanąć jeden sam
Być świętym – to nie zlękły powstać z wschodem
To ogromnym być, przytomnym być!”

C.K. Norwid: „A ty się odważ”

„Kostka” znaczy „więcej”

Oto prawdziwe wezwanie na ten rok dla Was, Młodzi Przyjaciele, Rodzice i Wychowawcy: „Kostka” znaczy „więcej!” Żyjąc w XXI wieku nie powtórzymy dokładnie czynów św. Stanisława Kostki. Naszym zadaniem jest raczej zrozumienie ducha tego świętego, który nie dał się zwieść mirażowi wygodnego życia, zabezpieczonego majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał ani imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Do końca zachował wolność. To nie był młody człowiek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Nie pozwalał sobie na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się w nim oszukany lub zawiedziony.

Zapraszamy do przeczytania paru pozycji o Św. Stanisławie Kostce:

Ks. Jan Śledzianowski - Śladami Kostki
Ks. Jan Bońkowski - Świety Stanisław Kostka.


Nowości wydawnicze

Matka Boża Łaskawa a cud nad Wisłą

autor: ks. Józef Maria Bartnik SJ, Ewa J. P. Stróżyńska

„O nauko polska, jakże jesteś uboga duchem, skoro dziejów swej Ojczyzny
nie znasz i innym dać nie umiesz" - Ignacy Duszyński.

„Ujawnienie faktu ukazania się Matki Bożej bolszewikom w decydującym momencie walk, kiedy ważyły się losy nie tylko Polski, lecz także Europy, weryfikuje oficjalną wersję przebiegi Bitwy Warszawskiej, w której dotychczas zdarzenia te nie były odnotowane.

Ukryta tajemnica Fatimy

autor: Wincenty Łaszewski

Zagadkowa treść  objawień fatimskich  nadal jest jedną z największych
tajemnic ostatniego stulecia. Zachęcamy do przeczytania kolejnej książki znanego autora p. Wincentego Łaszewskiego o objawieniach w Fatimie.

Herezja kardynałów

autor: Tomasz Terlikowski

Głoszone od wieków katolickie nauczanie o ludzkiej miłości, małżeństwie
i rodzinie zostało narażone na atak z wnętrza samego Kościoła.

Święta buntowniczka Mary MacKillop

autor: Lesley O'Brien

Święta, która znosiła gorycz ekskomuniki. Kobieta wyjątkowa - duma Australii. Niezawodna pośredniczka łask.

Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego

autor: Katarzyna Szkarpetowska

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go,
bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do
ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości.

Cuda świętej Rity

autor: Małgorzata Pabis

Pomaga rodzinom , a w sposób szczególny bliska jest kobietom, zna ich problemy i troski jak mało kto.

Święty Atanazy

autor: Frances Alica Forbes

Oto historia wielkiego "Ojca Ortodoksji" , który został wybrany przez Boga, by podtrzymywać prawdziwą wiarę w czasach kryzysu oraz by przekazać nam katolicką naukę, że Chrystus jest Bogiem.

Podróż do siebie

autor: bp Piotr Jarecki

"W najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że będę kiedyś czasowym mnichem - trapistą."

Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945

autor: Ewa Kurek

"W najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że będę kiedyś czasowym mnichem - trapistą."

Wolność Równość Morderstwo - zbrodnie rewolucji francuskiej

autor: Horst Gebhart

Rewolucję Francuską uważa się za symbol demokracji tryumf praw człowieka. Tymczasem codziennością były zbrodnie i krwawe prześladowania tych, których uznawano za wrogów nowego porządku...

Czwarty wizjoner z Fatimy

autor: Wincenty Łaszewski

Jak stać się czwartym wizjonerem? Jest kilka warunków. Pierwszy warunek jaki odkrywamy w Fatimie jest oczywisty. Musimy wyzbyć się ...

Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu

autor: ks. Krzysztof Bielawny

Poznaj milowe kroki na drodze ku odrodzeniu Rzeczypospolitej i najważniejsze orędzie jakie skierowała do nas Matka Boża w
Gietrzwałdzie w 1877 r.

Sługa Boży o. Mateusz Agnone

Poza życiorysem pobożnego pomocnika walczących z diabłem, książka zawiera liczne świadectwa interwencji tego, który przez demony jest złośliwie nazywany "Sukienką Boga".

Św. Brat Albert

Humanista, wychowany na najlepszych wzorach klasycznej, europejskiej i rodzimej kultury jest wzorem jak właściwie przeżyć dobro i piękno, a także dramat ludzkiej przyjaźni.

Matka Boża Pomyślności z Quito

Mariannie Franciszce, prostej zakonnicy w Quito w Ekwadorze objawiła się Matka Boża i przekazała jej nadzwyczajne wizje. Wizje zawarte w objawieniach ziszczają się na naszych oczach.

Myśląc z Wojtyłą

Publikacja jest zapisem debat, jakie jesienią 2014 i wiosną 2015 roku odbyły się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Pomysłodawcom debat (i książki) zależało, żeby pokazać Karola Wojtyłę – Jana Pawła II we wszystkich wymiarach jego obecności. Redagowane teksty stanowią swoistą dokumentację czterech wyjątkowych (ze względu na czas, miejsce i uczestników) spotkań. Zebrani dyskutowali na następujące tematy: Synod o rodzinie, Papież Franciszek, Cierpienie i miłosierdzie (z papieżem Wojtyłą i ks. Tischnerem), O kobiecie. Publikacja powstała na podstawie słowa mówionego. Zapisane rozmowy zostały ujednolicone pod względem redakcyjnym, Czytelnik znajdzie w nich jednakże znamiona żywej mowy. Cykl debat „Myśląc z Wojtyłą...” współtworzyły wybitne osobowości, których wypowiedzi odznaczają się niepowtarzalnym stylem. Każde ze spotkań miało swoją odrębną dynamikę, co również może być odczuwalne podczas lektury. Układ książki odwzorowuje chronologiczną kolejność debat. Wypowiedzi uczestników zostały wzbogacone o przypisy, dzięki którym Czytelnik będzie mógł łatwiej dotrzeć do tekstów nauczania Jana Pawła II czy też innych przywoływanych tu lektur. Wszyscy, którzy wezmą tę książkę do ręki, nie znajdą tam konkretnych odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi na początku XXI wieku. Jednak zapis ten ma zdecydowanie inną wartość – świadczy o chęci poszukiwania takich odpowiedzi.

Dusza i ciało

.

Ekonomia a chrześcijaństwo

.

Ty jesteś Piotr

To niezwykła książka, w której autor posługując się żywym i barwnym językiem, pozwala św. Piotrowi opowiedzieć o swoim życiu.

Tryptyk o wierze

Większość tekstów papieskich zamieszczonych w tej książce związana jest ze Światowymi Dniami Młodzieży. Papieskie przesłania do młodych ludzi, mimo upływu czasu, wciąż zaskakują aktualnością i uniwersalnością.

Wiedeńska gra

Hiszpania, rok 1913. Isabel Alsasua przeżywa wielki dramat, nie tylko straciła rodziców , ale też przed ślubem zostaje4 porzucona przez narzeczonego. Na szczęście pomocną dłoń wyciąga do niej ciotka...

Jezu, Ty się tym zajmij!

Mistyk. Posiadał przedziwny wgląd w duszę człowieka. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki . Jej lektura bardzo mocno mnie poruszyła i zapewne poruszy każdego, kto po nią sięgnie. Rozpala serce miłością ku Bogu i do poświecenia Jemu wszystkiego, bez wyjątku.

Walczący z demonami

Książka opowiada o jednym z najpotężniejszych egzorcystów w dziejach Kościoła, ojcu Matteo z Agnone, kapucynie żyjącym na przełomie XVI i XVII wieku.

Back to top